KAM V LEVICIACH A OKOLÍ

Historické pamiatky v Leviciach a okolí.

Hrad Levice – Kamenná pevnosť z 13.storočia.  Vzdialenosť od Rotundy: 0 km.

Tekovské múzeum – Z roku 1954. Vzdialenosť od Rotundy: 0 km.   

Synagóga Levice – Židovská synagóga z r. 1883.  Vzdialenosť od Rotundy: 200 m. 

Románsky kostolík – Kalinčiakovo – Románsky emporový kostolík z 12. storočia. Vzdialenosť od Rotundy: 7 km.

Skalné obydlia Brhlovce – Unikátne priestory vytesané v skale. Expozícia múzea. Vzdialenosť od Rotundy: 15 km. 

Farský kostol sv. Mikuláša – Pukanec a mestské hradby. Prekrásne gotické architektonické dielo pozostávajúce z dvoch lodí s pozoruhodnou sieťovou klenbou a pôvodným vnútorným zariadením. Vzdialenosť od Rotundy: 20 km.

Vodný mlyn Bohunice – špeciálny typ vodného mlyna s kolesom na vrchný pohon. Vzdialenosť od Rotundy: 25 km.

 

Návšteva miest

Banská Štiavnica – mesto v centre vulkánu. Pred miliónmi rokov výbuch sopky vyvrhol zo stredu Zeme na povrch bohaté žily drahých kovov a vzácnych minerálov. Tak na dlhú dobu predurčil osud tohto kraja. Stopy práce človeka sa hlboko a jedinečne vryli do obrazu krajiny. 1993 zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Vzdialenosť od Rotundy: 44 km.

Želiezovce – mesto nepreslávil iba slávny skladateľ Franz Schubert či cukrár Franz Sacher. Rozkvet Želiezoviec súvisí s najdominantnejším príslušníkom rodu Jánom Karolom Esterházym. Vzdialenosť od Rotundy: 25 km.

 

Kúpanie a kúpele

Letné termálne kúpalisko Santovka – wellness. Zaujímavosťou tejto termálnej vody je jej biologická aktivita a prenikanie prírodných minerálnych látok pokožkou priamo do ľudského tela, pričom pomáha zmierňovať prejavy chorôb. Vzdialenosť od Rotundy: 17 km.

Termálne kúpalisko Podhájska – wellness. Jeho voda je totiž unikátom porovnateľným s vodou Mŕtveho mora. Pochádza ešte z treťohorného žriedla. V jeho spodných vrstvách našli zuby rýb, pelové zrnká a ďalší vtedajší biologický materiál. Podložie žriedla patrí do relatívne mladej tektonickej oblasti, aktívnej ešte v minulom storočí. Vďaka nemu sa voda ohrieva na teplotu približne 80 °C vystupuje na zemský povrch. Vzdialenosť od Rotundy: 28 km.

Kúpele Dudince – wellness. Dudinská minerálna voda patrí medzi najvzácnejšie vody na svete. Naša „prdľavka“ – ako ju zvyčajne domáci nazývajú, je vysoko mineralizovaná liečivá voda. Ojedinelá kombinácia oxidu uhličitého a sírovodíka umožňuje liečbu rôznych ochorení súčasne. Vodu podobného zloženia nájdete v Európe už len vo Vichy (Francúzsko). Vzdialenosť d Rotundy: 31 km.

 

Relax miesta

Kalvária – Torzo kostolíka z 18. Storočia, vyhliadková veža, krížová cesta. Vzdialenosť od Rotundy: 500 m.

Námestie Levice – Fontány so svetelnými efektmi s variabilitou farebnosti a vodných lúčov. Vzdialenosť od Rotundy: 500 m.

Mestský park – Levice. Vzdialenosť od Rotundy: 500 km.

Zážitkové učenie prírodných vied – Levice. Atlantis Science Center je prvé a jediné vedecko-zábavné centrum pre deti a mládež na Slovensku. Je určené širokej verejnosti. Cieľovou skupinou sú deti, ale aj celé rodiny, ktorým je ponúknutá možnosť prežiť nezabudnuteľné chvíle plné zábavy, hry a učenia. Vzdialenosť od Rotundy: 2,6 km.

Pamätník na Šiklóši – V minulosti pozorovateľňa maršála Malinovského. Vzdialenosť od Rotundy: 5 km.

Arborétum Mlyňany – Najvýznamnejšie dendrologické zariadenie Slovenska, v zbierkach ktorého sa nachádza viac ako 2300 druhov drevín  zo Stredomoria, Ameriky, Afriky a Ázie. Vzdialenosť od Rotundy: 31 km.